fbpx

Przetłumacznik damsko-męski

Jeśli kobieta w trakcie rozmowy mówi „tak” do mężczyzny, oznacza to, że go słucha; kiedy mężczyzna przytakuje kobiecie, wyraża aprobatę tego, co słyszy. Dla kobiety rozmowa z ukochanym jest dowodem ich bliskości, chce więc mówić o przeżyciach i uczuciach, dzielić się z nim radościami i kłopotami, a mężczyzna woli rozwiązać problem, zamiast go omawiać w nieskończoność.

 

Dlaczego tak trudno nam się porozumieć?

 

Jedna z przyczyn to występujące u obu płci mylne założenie, że druga osoba postrzega świat dokładnie w tych samych kategoriach, co my. Tymczasem niedobrze jest przykładać do partnera/ki miarę własnej płci. Związek staje się burzliwy, ponieważ kobiety i mężczyźni nie uświadamiają sobie, że różnią się od siebie i spodziewają się, że bliska im osoba spełni wszystkie ich oczekiwania. Stres, którego doświadczają w wyniku wielu konfliktów na podłożu komunikowania się, często jest skutkiem fałszywego przeświadczenia, że są tacy sami, mają te same priorytety, motywacje i pragnienia.

 

Ponadto kobiety często mówią nie wprost, używając wielu metafor i niedopowiedzeń. Statystyczna przedstawicielka płci pięknej mówiąc „Nie uważasz, że panuje tu kompletny bałagan?” nie pyta o zdanie mężczyzny w tej kwestii, tylko w dyplomatyczny i zawoalowany sposób sugeruje mu „Rusz się i posprzątaj!” Zapomina jednak o tym, że przeciętny mężczyzna nie jest w końcu jasnowidzem, więc zabawa w ‘domyśl się sam’ nie zawsze odnosi pożądane rezultaty.

Scroll to Top