fbpx

Doceń mnie („Kochanie jesteś niezastąpiony”)

Czego od kobiet oczekują mężczyźni?

Przede wszystkim zaufania i docenienia. Zaufanie dotyczy ich kompetencji w wykonywaniu powierzonych im zadań. Mężczyzna bowiem określa się poprzez to, co robi.  Bardzo często kobieta nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo może zranić mężczyznę poprzez serię czynionych pod jego adresem małych uwag. Chociaż nie mają one złośliwego podtekstu, mogą być ogromnie raniące. Zazwyczaj uwagi te dotyczą drobnostek życia codziennego:

On myje naczynia – na jej wyraźną prośbę. Nagle za jego plecami pojawia się Ona i mówi:

„Nie tak trzymasz zmywak, nie tak się myje, tym szorstkim do dołu się myje. O zobacz, tutaj w rogu przegapiłeś plamkę po sosie.”

Wszelkie tego typu komentarze działają na mężczyznę bardzo demotywująco. Sukcesy, osiągnięcia i efektywność są bowiem jedną z pierwszoplanowych kwestii w jego życiu. Kiedy kobieta jest rozczarowana albo nieszczęśliwa, to bez względu na przyczynę takiego stanu rzeczy, mężczyzna czuje, że w pewien sposób poniósł porażkę. Mężczyzna musi wiedzieć, że jego partnerka go podziwia. Pragnie czuć się akceptowany taki, jakim jest. Chce, aby kobieta miała w nim oparcie, aby on był dla niej podporą. Lubi być doceniany za to, co robi.

Jeżeli mężczyzna przestaje odczuwać, iż wnosi w życie kobiety coś pozytywnego, kiedy czuje, że nie jest już potrzebny – nic go wówczas nie mobilizuje i przestaje się starać, stopniowo traci energię i ma coraz mniej do zaofiarowania. Kiedy poczuje się doceniony, akceptowany i obdarzony zaufaniem ujawnia to, co w nim najlepsze.

Scroll to Top